Connect with us

Hi, what are you looking for?

Tiebreaker Times

Archery

Antique’s Clive Clemente hauls three golds in Batang Pinoy swimming

Antique’s Guiliver Clive Clemente splashed his way to two gold medals in swimming, and hiked his total to three even as host Iloilo City made its presence felt with a massive golden harvest on Day Two in the Visayas Leg of the 2019 Philippine National Youth Games-Batang Pinoy at the Iloilo Sports Complex.

Clemente, 14, topped the boys’ 400m individual medley in five minutes and 18.92 seconds. He then rested a while before ruling the 50m breaststroke 33.48 a few minutes later, to add to his 200m IM gold from the day before.

The eighth-grader from Antique National School will gun for two more mints as he is scheduled to compete in the 100m and 200m breast today.

“My goal coming here is to win five gold medals and I hope to win two more tomorrow,” said Clemente, who hails from San Jose, in Filipino.

After a slow start, Iloilo went on a golden run as it raked in six golds in taekwondo, two in rapid chess, and two in swimming.

Iloilo’s taekwondo triumphs came in poomsae by Cyd Edryc Esmana (cadet male) and Elizabeth Marie Borres (cadet female); and in kyorugi by Kyle Chin (flyweight), Seth Hendrick Poquez (feather), Jake Christian Mamigo (light), and Bill Donton III (heavy).

Other taekwondo winners were Cebu City’s Xander Palacpac (junior male); Bacolod City’s Jamiehannah Agaloos (junior female) and Julio Miguel Zaata (fin); Mandaue City’s Rodito Sinugbojan (bantam); and Antique’s Jean Sebastian Durana (light middle) and Adrian James Juanitas (welter).

Kimberly Colaste and Checy Aliena Telesforo delivered the chess golds for the hosts after reigning supreme in the rapid event in their respective age categories.

#ReadMore  Davao rules Batang Pinoy Mindanao

Cebu Province’s Sean Kenneth Cogonon took the boys’ 12-and-under gold, while Cebu City’s Jave Mareck Peteros finished undefeated in six games to rule the U15 section.

It also picked up a couple of golds at the pool thanks to Dee Vianne Catedrilla in the girls 12U 50m breast and Francesca Gabrielle Jabian in the girls’ 13-15 50m breast.

In centerpiece athletics, Bacolod City’s Krisha Aguilon and Aubrey Mae Mercado teamed up with Athena Rose Desana and Shalthea Deloteavo to capture the 4x100m relay gold in 52.7.

It was the second gold for both Aguilon and Mercado, the winners of the 100m dash and 400m run, respectively.

Aguilon, who is from Tay Tung, and Mercado, a student at Negros Occidental School, will clash for the 200m gold tomorrow.

Negros Occidental’s Marden Gabriel Villaruel became the fastest athlete of this weeklong meet for in and out-of-school youth athletes aged 15 years and below after he took the century dash gold in 11.6 ahead of Cebu City’s Kenneth Malaya and La Carlota City’s Rein Jham Ojeno, who finished second and third in 11.7 and 11.7, respectively.

Also delivering for Negros Occidental were Franzine Alamo (girls triple jump) and Joven Jacob (boys’ 2000m walk).

Dumaguete pocketed two golds in the sport that is nationally known for—archery—from wins by Naina Dominique Tagle in the girls’ cub class and Prisa Helen Lofranco in the girls’ cadet.

There were some oppositions though as Cebu’s Aldremer Igot snatched the boys’ cub gold and Mandaue City’s Gidwell Maloloy-on stole the boys’ cadet mint.

Written By

Tiebreaker Times Logo

You May Also Like

News

Paranaque City banked on Micaela Jasmine Mojdeh and Mark Bryan Dula to dominate the swimming competition of the Philippine Sports Commission’s (PSC) Batang Pinoy...

Archery

Newbie Mark Bryan Dula of Parañaque City upstaged his more illustrious teammate Micaela Jasmine Mojdeh by raking in four gold medals on Wednesday, to...

Archery

Aubrey Tom of Cainta, Rizal stole some of the spotlight from national record-holder Micaela Jasmine Mojdeh of Paranaque and scooped up three gold medals...

Basketball

Unheralded Eljay Marco Vista made the host city proud, as he topped the cadet male individual poomsae in taekwondo. He emerged as the first...

Chess

Kimberly Colaste of Iloilo City topped the girls’ blitz event to complete a three-gold sweep in chess that also capped the host’s historic first...

Archery

Naina Dominique Tagle of Dumaguete bested Dencil Shane Dinopol of Cebu City, 7-1, in the Olympic round finals Thursday to emerge with seven gold...

Dancesport

Guilliver Clive Clemente of Antique claimed his fourth gold to join four other eagle-eyed archers as the first quadruple gold medalists in the Visayas...

News

Elika Salmorin of Negros Occidental ruled the girls’ 2000m walk to emerge as the first gold medal winner in the Visayas Leg of the...

Advertisement